W hołdzie Niepodległej 1918-2018

 

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyni rok 2018, rokiem ważnym i znaczącym. Ta historyczna data Anno Domini 1918 w sposób szczególny wiąże się też z Cieszynem, gdyż wraz z powrotem Polski na mapę Europy i świata, w granice Niepodległej powrócił Śląsk Cieszyński. To jakże istotne, dla mieszkańców regionu wydarzenie, stwarza podwójną okazję do uroczystego świętowania. W tym celu władze Powiatu Cieszyńskiego i Miasta Cieszyn zaplanowały cykl całorocznych wydarzeń kulturalnych, a jego punktem kulminacyjnym ma być rekonstrukcja wiecu z dnia 27 października 1918 roku, podczas którego pamiętnego dnia kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego proklamowało przynależność regionu do Polski.

W organizację obchodów narodowego roku jubileuszowego włączyła się cieszyńska Szkoła Muzyczna nosząca dumnie imię wielkiego Polaka – patrioty i artysty – Ignacego Paderewskiego. Tak jak niegdyś koncerty i wystąpienia ludzi kultury miały wspierać polskie marzenie o wolności, tak w 100-lecie uwolnienia ojczyzny z pęt zaborczych, muzyczna na Wzgórzu wraz z władzami Powiatu i Miasta postawiły postawić w hołdzie Niepodległej, „muzyczny pomnik”. Monument ten stanowić będą nadzwyczajne koncerty zaplanowane na dwa kolejne dni marca – 19 i 20, na godzinę 19.00, w sali koncertowej cieszyńskiej Szkoły Muzycznej. Miejscu, w którym sto lat wcześniej obradowali członkowie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego – pierwszego formalnego rządu na ziemiach polskich odrodzonej Rzeczypospolitej.

Podczas wieczoru koncertowego dnia 19 marca, zaprezentują się dwie artystki – Anna Górecka (pianistka) i Anna Wieczorek-Talik (skrzypaczka). W wykonaniu Pań usłyszymy utwory plejady polskich kompozytorów: Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego, Szymanowskiego i Góreckiego. To niezwykłe muzyczne wydarzenie będzie też nie lada okazją do usłyszenia po raz pierwszy pełni możliwości nowego nabytku szkoły – fortepianu firmy Yamaha CF6. Następnego dnia, tj. 20 marca, zagra Kwartet Śląski w składzie: Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica – skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka i Piotr Janosik – wiolonczela oraz współpracujący z nimi pianista Piotr Sałajczyk. W wykonaniu cenionych kameralistów zabrzmi ponownie twórczość wybitnych przedstawicieli rodzimej muzyki – Zarębskiego, Bacewicz i Lasonia. Rangę tych muzycznych wydarzeń podniesie dodatkowo obecność honorowego gościa – profesora Aleksandra Lasonia, członka grupy znanej pod nazwą „Pokolenie ‘51”, zwanej też „pokoleniem stalowowolskim”.

Każdy z tych wyjątkowych koncertów będzie uwieńczeniem odbywających się na terenie szkoły w tych samych dwóch dniach marca, Cieszyńskich Spotkań Muzycznych młodych kameralistów, które w tym roku po raz pierwszy, adresowane są do uczniów szkół muzycznych wszystkich typów z całego regionu. Impreza ta stanowi rozwinięcie ubiegłorocznych edycji szkolnego Konkursu Muzyki Kameralnej i ma na celu przede wszystkim rozbudzenie w uczniach zamiłowania do muzykowania w niewielkich zespołach.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w ww. nadzwyczajnych koncertach w „Hołdzie Niepodległej 1918-2018”, zapraszamy do rezerwacji bezpłatnych wejściówek w sekretariacie cieszyńskiej Szkoły Muzycznej, pod nr tel. 33 851 28 77.

Piotr Gruchel